JAK NAPISAĆ CV

Jeżeli czytasz ten artykuł to oznacza, że zastanawiasz się jak napisać cv po polsku i cv po angielsku, które otworzą Ci drogę do świetnej kariery. Zatem bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ w tym artykule poruszymy najważniejsze  kwestie na temat jak napisać cv.

Napisanie CV studenta lub osoby, które posiada bardzo małe doświadczenie zawodowe może stanowić nie lada wyzwanie , dlatego też poniżej poznasz podstawowe zasady oraz wskazówki, jak napisać cv, które pomogą Ci stworzyć własne CV, dzięki któremu wywrzesz duże wrażenie na potencjalnym pracodawcy i znacznie zwiększysz przewagę nad innymi kandydatami. 

Jak napisać CV – wstępne uwagi

Życiorys ma decydujące znaczenie w walce o posadę, dlatego warto się dłużej zastanowić, jak napisać cv. To na podstawie przesłanego CV osoba rekrutująca kształtuje w głównej mierze Twój wizerunek. Z tego też powodu swoim CV, musisz przekonać pracodawcę, że jesteś pełen energii, entuzjazmu oraz posiadasz stosowny zasób umiejętności i wiedzy, która będzie potrzebna firmie. Nie stosuj też standardowych wzorów CV, które niczym nie będą się wyróżniać z masy studenckich CV, przesłanych przez Twoich rówieśników. Pamiętaj, Twoje CV student musi się wyróżniać!

Jak napisać cv to jedno, dostarczenie cv to drugie

Nigdy nie polegaj na samym dokumencie CV. Jeżeli Twoja aplikacja kończy się na wysłaniu maila z napisanym CV, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że wyląduje ono w koszu lub trafi do katalogu spam. Niestety świat, w który wkraczasz drogi studencie ze swoim pierwszym CV nie jest bajką, dlatego musisz postarać się bardziej. Dlatego po wysłaniu CV, postaraj się skontaktować z firmą i upewnić Si, że twoje CV dotarło do właściwej osoby.

Jak napisać cv, czyli co umieścić w treści

Niestety nie istnieje magiczny przepis jak napisać CV, można próbować skusić pracodawcę zdjęciem w CV, zastosować oryginalne czcionki, czy układ CV. Niestety nigdy nie dostaniemy gwarancji, że to zadziała. Często zdarza się, że możemy przesadzić z dodatkami w CV i ostateczny efekt może nie być zachęcający, a wręcz odstraszający. Z pewnością musisz zadbać o to by Twój wzór cv  był przejrzysty i łatwo pozwalał pracodawcy znaleźć dwie kluczowe 

informacje, a mianowicie: „Co możesz dla niego zrobić?” oraz „Jakie masz podejście do pracy?”, tj. czy możesz pracować przez parę tygodni w ramach wolontariatu, czy możesz zostawać po godzinach, czy jest skłonny  wykonywać extra zadania. Ponieważ swoim cv studenta, zwykle nie masz dużego doświadczenia zawodowego, właśnie te rzeczy mogą stać się Twoją kartą przetargową. Pamiętaj, że nikt nie czyta Twojego CV dla zabawy, natomiast pracodawca czyta je, aby ocenić, w jaki sposób pomożesz mu w firmie. Dlatego nie popełniaj standardowego błędu w CV studenta i nie pisz na początku życiorysu, jakie liceum ukończyłeś. Napisanie w cv takiej informacji dla pracodawcy jest zbędne. Zastanów się raczej, które umiejętności i jaka wiedza może być przydatna firmie i umieść te dane zaraz pod danymi kontaktowymi. Poniżej zamieszczam kilka propozycji, umiejętności jakie powinieneś napisać w CV  i które z pewnością zainteresują pracodawcę:

  • główne Twoje umiejętności – w cv  należy na pewno wspomnieć o zdolności łatwego komunikowania się, pisania raportów, analizowania danych, sporządzania sprawozdań finansowych, organizowania pracy
  • zakres Twojej wiedzy – w cv , możesz śmiało zaakcentować znajomość standardów rachunkowości, przepisów podatkowych, itp.
  • Twoja osobowość – w cv studenta pochwal się zdolnością wykonywania zadań zgodnie z instrukcją, chęcią wykonywania „czarnej roboty”, umiejętnością pracy w zespole.

Powinieneś także napisać w cv także o sytuacjach, w których  wyżej opisane cechy i umiejętności, znalazły zastosowanie. Przykładowo cv , może zawierać przykłady większych projektów zrealizowanych na czas.

Jeżeli wymienisz i potwierdzisz te umiejętności w swoim cv , to pracodawca otrzyma sygnał, że powinien spotkać się z Tobą na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak napisać cv i być wiarygodnym

Jeżeli w swoim cv  już wymieniłeś kwalifikacje, których będzie potrzebował pracodawca i podałeś przykłady praktycznego użycia tych umiejętności, to teraz przyszła kolej na poparcie treści CV studenta stosownymi dowodami. Na potwierdzenie kwalifikacji – załącz dyplomy, świadectwa ukończenia kursów, jeżeli masz możliwość powołaj się na referentów np. na promotora pracy magisterskiej. Jeżeli w trakcie studiów brałeś udział w projektach lub konkursach, załącz coś co może potwierdzić Twoje uczestnictwo.

Pamiętaj, że nie ma złotej reguły na to jak napisać cv, zanim jednak wyślesz swoje studenckie cv do pracodawcy do zastanów się, czy wyraźnie informujesz w nim potencjalnego pracodawcę, o tym jak możesz pomóc jego firmie. Jeżeli po wysłaniu cv otrzymasz zaproszenie na rozmowę, to oznacza, że już dobrze wiesz jak napisać cv. Powodzenia!