PODANIE O PRACĘ

Choć wydaje się, że podanie o pracę należy do reliktów poprzedniej epoki to jednak warto wiedzieć co pod tym hasłem się kryje, a w przypadku bezowocnych poszukiwań pracy warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem.

Podanie o pracę nie jest niczym innym jak bezpośrednim zwróceniem się do pracodawcy z prośbą o pracę. Ze względu na swą formę często mylone jest z listem motywacyjnym. Istnieją jednak istotne różnice pomiędzy tymi dokumentami. Przede wszystkim list motywacyjny, podobnie jak i CV może, a w moim przekonaniu powinien, stanowić załącznik do podania o pracę. Wynika to z funkcji jaką pełnią wszystkie te trzy dokumenty. Głównym celem podania o pracę jest poinformowanie potencjalnego pracodawcy o chęci nawiązania współpracy. CV powinno przede wszystkim zawierać zwięzłe informacje na temat wykształcenia, doświadczenia zawodowego i posiadanych kwalifikacji, o czym możesz przekonać się przeglądając nasze wzory cv. Jeśli zaś chodzi o list motywacyjny to powinien stanowić on z jednej strony rozwinięcie CV natomiast z drugiej wskazywać na motywację do podjęcia współpracy z pracodawcą – zresztą jak sama nazwa wskazuje. Patrząc na te dokumenty właśnie w ten sposób łatwo odgadniemy pierwszą różnicę występującą między listem motywacyjnym a podaniem o pracę – podanie jest pismem zdecydowanie bardziej formalnym i krótszym niż list motywacyjny, w którym możemy sobie pozwolić na odrobinę literackiej swobody, ale nie za dużo.

Nie jest to jednak jedyna różnica między tymi pismami. Główną cechą odróżniającą podanie o pracę od listu motywacyjnego jest powód dla którego je tworzymy. Podanie o pracę piszemy zazwyczaj gdy pracy poszukujemy na własną rękę, tzn. nie odpowiadając na ogłoszenie zamieszczone przez pracodawcę natomiast list motywacyjny wysyłamy najczęściej tylko wtedy gdy życzy sobie tego sam pracodawca.

Przejdźmy jednak do sedna, czyli odpowiedzmy na pytanie: Co powinno zawierać podanie o pracę? Jak już wcześniej zaznaczyłem jest to pismo formalne, dlatego też powinno spełniać pewne wymogi pod kątem zawartości.

Podanie o pracę powinno zawierać:

 • ·         Datę i miejscowość
 • ·         Nasze dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres, e-mail, telefon)
 • ·         Zwrot Podanie o pracę
 • ·         Dane pracodawcy (co najmniej nazwę firmy, a najlepiej godność osoby do której się zwracamy)
 • ·         Treść podania
 • ·         Podpis
 • ·         Listę załączników

Wzór podania o pracę znajdziecie poniżej. Powodzenia w pisaniu i szukaniu pracy.

 

Szczebrzeszyn, 25.05.2010

Jan Nowak

ul. Ostatniego końca 34, 34-344 Szczecin

jan.nowak@wp.pl

tel. 000-000-000

 

RachCOM SA

ul. Wiedeńska 38, 33-444 Kraków

 

Podanie o pracę

                Uprzejmie proszę o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko: Młodszy Księgowy. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Rachunkowości i Zarządzania. Otrzymałem dyplom ukończenia studiów magisterskich z wynikiem bardzo dobrym.

                Państwa firma jest według mnie najlepszym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego. Chętnie podejmę się nowych wyzwań i obowiązków jakie Państwo przede mną postawicie. Karierę chciałbym rozpocząć na stanowisku: Młodszy Księgowy, jednak jestem otwarty na wszelkie propozycje z Państwa strony.

Z poważaniem

Jan Nowak

Lista załączników:

- Cv w wersji angielskiej i polskiej

- List motywacyjny

5 comments

 1. Szymon pisze:

  Skoro w podaniu już dość szeroko uzasadniamy swoją prośbę, to co w takim wypadku powinien zawierać list motywacyjny?

  • admin pisze:

   Dzięki, że o to pytasz. Rzeczywiście można mieć mętlik w głowie. List motywacyjny jest rozwinięciem CV, czyli powinien do niego nawiązywać, ale nie powinien powtarzać zawartych w CV informacji. Jest to dobre miejsce np. na szersze opisanie zakresu swoich obowiązków w poprzednich miejscach pracy, wolontariacie lub stażach i praktykach. List motywacyjny powinien wyróżniać Cię spośród setki (lub setek pozostałych kandydatów), czyli powinien zawierać coś ekstra o Tobie co zwróci uwagę rekrutera na Twoją kandydaturę. Co dokładnie powinien zawierać list motywacyjny? – to dobry temat na następny artykuł:).

 2. marek pisze:

  Witram, dzięki za wzór podania o pracę, na pewno się przyda. Może zamieścicie na stronie jeszcze przykłady listów motywacyjnych, w szczególności tych po angielsku :)

 3. cooler pisze:

  dzięki za przykład podani o pracę, krótki ale całkiem treściwy. Wykorzystam go do napisania swojego cv. pozdrawiam

 4. Wojtex pisze:

  Dzięki za artykuł. Krótki i na temat. Wreszcie wiem jak powinno wyglądać podanie o pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *