Co powinno znaleźć się w CV

Kluczem do sukcesu, czyli znalezieniu dobrej pracy jest CV. Nie list motywacyjny, który wg mnie, przy tak rozwiniętej technice i wysoce wyspecjalizowanym procesom rekrutacyjnym jest tylko zbędnym zapychaczem, tylko właśnie dobre CV – nie za długie, nie za krótkie lecz w sam raz ?. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, co powinien zawierać dobry wzór CV, a co możesz spokojnie pominąć.

Optymalna długość wzoru CV

Pamiętaj, aby Twoje CV nie przekraczało 1 strony A4, jeśli nadal się uczysz lub jesteś absolwentem beż żadnego doświadczenia.  Jeśli masz już jakieś doświadczenia za sobą dobrze by było, gdybyś zmieścił się na 2 stronach A4. Rekruter nie ma czasu, ani chęci przedzierać się przez wielostronicowe opisy Twoich wyjątkowych umiejętności czy zadań, które wykonywałeś. Wiadomo, że są zawody, które wymagają bardziej szczegółowego opisu lub dodatkowych materiałów- tu oczywistym jest, że zasada 2 stron się nie liczy.

Co musi się znaleźć we wzorze CV:

1.    Dane personalne: imię, nazwisko, adres, telefon, e-mail.

Spokojnie możesz pominąć :

 • Datę urodzenia – ile masz lat będzie wiadomo po datach ukończenia szkoły, latach praktyki zawodowej),
 • Status – Nie jest koniecznym podawanie swojego statusu, czyli czy jesteś kawalerem czy mężatką oraz liczby dzieci. Po pierwsze jest wbrew prawu, po drugie jeśli nawet pracodawca ma założenie, że nie przyjmie mężatki z 3 dzieci, to przy bliższym poznaniu może się okazać, że zmieni zdanie,
 • adres zameldowania, jeśli jest inny niż zamieszkania,
 • telefon domowy – szczególnie, jeśli rzadko go odbierasz.

2.    Edukacja: studia, jeśli je ukończyłeś. Jeśli nie inna szkoła.

Spokojnie możesz pominąć :

 • jakie gimnazjum czy liceum skończyłeś – jeśli posiadasz wyższe wykształcenie. Chyba, że uczęszczałeś do renomowanych szkół znanych w całej Polsce.

3.    Doświadczenie zawodowe w cv: praktyki, staże, prace dorywcze, sezonowe, poprzednie prace oraz obecną. Do najważniejszych dodaj krótki opis zadań, jakie do Ciebie należały.

Spokojnie możesz pominąć w cv :

 •  prace sezonowe, mniej ważne praktyki – jeśli masz duże doświadczenie zawodowe,
 •  pomniejsze osiągnięcia – jeśli masz duże osiągnięcia, nie ma się co rozdrabniać.

4.    Umiejętności:

 • Języki – umieść w CV tylko te języki, które naprawdę znasz. Jeśli w gimnazjum uczyłeś się niemieckiego, a teraz nie potrafisz się nawet przedstawić w tym języku, odpuść sobie. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej postawi Cię to w bardzo złym świetle, jeśli zostaniesz przyłapany w sumie na kłamstwie. Słowa „uczyłem się ,ale nie pamiętam” naprawdę nie robią dobrego wrażenia.
 • Certyfikaty, szkolenia – są bardzo ważne. Świadczą  o tym, iż się rozwijasz.
 •  Prawo jazdy – jeśli nie masz zrób, w dzisiejszych czasach niezbędne. Nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać i każdy pracodawca to wie.
 •  Obsługa komputera – pomiń oczywistości. To , że wiesz co to jest Internet nikogo już nie zdziwi. Nie chwal się, jeśli nie znasz jakiegoś programu, możesz zostać sprawdzony. Jeśli jesteś dobry pracodawca z chęcią dopłaci do Twojego kursu, a jeśli przyłapie Cię na kłamstwie jesteś stracony na wejściu. Opisz poziom na jakim potrafisz się obsługiwać danym programem.

5.    Zainteresowania w cv:
Jeśli nie masz konkretnych zainteresowań a i za dużo miejsca w CV lepiej pomiń ten dział. Twoje zainteresowania mogą okazać się zbyt kontrowersyjne lub nudne dla pracodawcy. Najczęściej jednak nie mają wpływu na wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli piszesz, że Twoją pasją są samochody, to lepiej żebyś wiedział  o nich coś więcej, oprócz tego, że mają silnik i 4 koła. Może się okazać, że pracodawca/rekruter dzieli Twoją pasję ;). Jeśli piszesz, że lubisz czytać książki, to lepiej żeby ostatnio przeczytaną lekturą nie była „Nasza szkapa” i miło by było gdybyś wiedział, kto otrzymał Nobla w dziedzinie literatury w danym roku.

6.    Pamiętaj o:
Pamiętaj o klauzuli w cv dotyczącej przetwarzania danych osobowych, oto przykład:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami) przez …….. z siedzibą w …….. dla celów wynikających z potrzeb procesu rekrutacji. Jednocześnie jestem świadom prawa do dostępu do treści tych danych i poprawiania ich”.

Podobne artykuły: