Efektywna rozmowa kwalifikacyjna

Aby zostać zapamiętanym dobrze podczas rozmowy kwalifikacyjnej, oprócz dobrze przygotowanych dokumentów aplikacyjnych, czyli: CV po polsku oraz CV po angielsku, listu motywacyjnego po polsku  i po angielsku należy również kierować się poniższymi zasadami. Wtedy każdy rekruter Was pokocha!

Pierwsza zasada rozmowy kwalifikacyjnej – uważnie słuchaj !!

Najważniejszą rzeczą w budowaniu naszego dobrego wizerunku jest umiejętność słuchania. Pamiętaj, że każdy uwielbia być słuchanym – pomyśl o tym. Nikt nie lubi ludzi skupionych tylko na sobie  i opowiadających tylko o sobie. Dlatego pozwól osobie rekrutującej, pracodawcy również się wypowiedzieć. Zadawaj pytania i słuchaj uważnie odpowiedzi. To naprawdę zaprocentuje. Nawiązuj do wypowiedzi osoby rekrutującej używając słów: „to co Pan/Pani powiedziała było interesujące, nawiązując do Pani/Pana wypowiedzi” itp. Jeśli chcesz znać statystykę sukcesu, to wg niej Twoja wypowiedź nie powinna zajmować więcej niż 30% czasu całego spotkania.

Druga zasada rozmowy kwalifikacyjnej – lubię to, co Ty!!

Ludzie z reguły nie lubią, gdy stajemy wobec nich w opozycji lub mówimy, że nie podzielamy ich zainteresowań lub pasji i tak po prostu jest. Jeśli tylko to możliwe staraj się znaleźć cechy wspólne z pracodawcą, szefem lub rekruterem. Podam kilka przykładów: „ ja też jestem leworęczny, widzę na zdjęciu, że jeździ Pan/Pani na nartach, to też moja pasja” itp. Wykorzystaj fakt jeśli ktoś nawiąże do Twoich zainteresowań mówiąc, że też się na tym zna lub lubi. Postaraj się wtedy wciągnąć rekrutera w rozmowę – na pewno Cię nie zapomni.

Trzecia zasada rozmowy kwalifikacyjnej – zawsze pytaj o radę

Pamiętaj, że największym komplementem jaki możesz komuś sprawić jest zapytanie go o radę wierząc, że udzielona przez daną osobę odpowiedź będzie Ci pomocna.
Jeśli pytasz kogoś o radę nawiązuję się wtedy między wami nić porozumienia oparta na zaufaniu i otwartości. Ludzie są zawsze zadowoleni, gdy mogą udzielić rady. Czują się wtedy lepsi i mądrzejsi. Jeśli stanie się to dzięki Tobie, na pewno Cię zapamiętają.

Czwarta zasada rozmowy kwalifikacyjnej – praw komplementy

Umiejętność prawienia komplementów, to ciężka sztuka. Trzeba to robić naprawdę umiejętnie, aby nie być, brzydko mówiąc, posądzonym o całowanie kogoś w d*pę.
Cała sztuka polega na tym, aby nasz komplement został zapamiętany i wywarł dobre wrażanie. Aby się to udało nie wystarczy powiedzieć: „Wyglądasz super!!”, trzeba swoją wypowiedź uzasadnić: „Wyglądasz super. Do twarzy Ci w kolorze niebieskim, a na dodatek ten krój Cię wyszczupla”. Inny przykład, który możesz wykorzystać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie wystarczy powiedzieć: „Ta firma jest super”. Warto to uzasadnić, mówiąc: „Ta firma jest super. Nie dość, że jest w pierwszej 10-tce najlepiej rozwijających się firm, to równocześnie dba o środowisko itp.” Im dokładniej to uzasadnisz wykazując się wiedzą o firmie, tym lepiej.

Piąta zasada rozmowy kwalifikacyjnej – okazuj przyjaźń i szacunek

Większość ludzi lubi ludzi, którzy ich lubią i vice versa? Ta prosta zasada pomoże Ci wiele zdziałać nie tylko w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, ale również w normalnym życiu. Co więcej dużo ludzi lubi się nawzajem, ale rzadko o tym mówi. Pora to zmienić. W trakcie rozmowy postaraj się pokazać, jako osoba otwarta, szanująca poglądy innych. Warto powiedzieć: „Ludzie pracujący w tej firmie wydają się bardzo mili. To byłby dla mnie zaszczyt móc z nimi pracować.”, „W państwa firmie wyczuwa się pozytywną energię, chciałbym pracować w tak profesjonalnym a równocześnie przyjemnym środowisku”.

Szósta zasada rozmowy kwalifikacyjnej – przyswajaj poglądy, wartości innych

Warto 15% naszego czasu przeznaczonego na nasze wypowiedzi w trakcie rozmowy rekrutacyjnej przeznaczyć na wspieranie, potwierdzanie, zgadzanie się z opiniami, sugestiami innych ludzi. Nigdy nie przekonasz ludzi do siebie otwarcie się z nimi nie zgadzając. Możesz się nie zgadzać ze swoimi przyjaciółmi, ale lepiej nie z pracodawcą, który decyduje o Twoim być lub nie być w danej firmie.

Siódma zasada rozmowy kwalifikacyjnej – bądź entuzjastyczny

Jeśli podejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej z entuzjazmem I pozytywną energią, to już połowa sukcesu. Ludzie widzą i czują, w jaki sposób podchodzisz do różnych spraw. I nawet jeśli mówisz coś innego a myślisz jeszcze inaczej ludzie to wyczują. Szczególnie rekruterzy, którzy są szkoleni, by takie rzeczy wykrywać.

Ósma zasada rozmowy kwalifikacyjnej – naśladuj

Według badań amerykańskich naukowców naśladowanie drugiej osoby sprawia, że jesteśmy przez nią postrzegani w jaśniejszym, lepszym świetle. Jeśli Twój przyszły szef zakłada nogę na nogę, zrób to samo. Jeśli on stara się być bardziej koleżeński, Ty również nie staraj się na siłę zachować dystansu itp.

Dziewiąta zasada rozmowy kwalifikacyjnej – po prostu się uśmiechaj

Gdy przywitasz kogoś uśmiechem a ten ktoś Ci na niego odpowie, to już pierwszy krok w dobrym kierunku. Uśmiechając się ocieplasz swój wizerunek i demonstrujesz przyjazne nastawienie od świata.
I na koniec – staraj się być pomocny i uprzejmy
Dobre maniery, to podstawa w każdej sytuacji. Przytrzymanie drzwi, podanie ręki, długopisu, szklanki itp., jest zawsze miłym  i dobrze widzianym gestem.

Powodzenia w wcielaniu powyższych rad w życie!

Podobne artykuły: