Jak napisać dobry wzór CV

W sieci można znaleźć wiele wzorów CV, no może niekoniecznie CV po angielsku, bo to raczej towar deficytowy. Większość z nich jednak zawiera wiele błędów i pomyłek. Tak samo wyglądają CV, które trafiają do rąk pracodawcy  i do agencji rekrutacyjnych. Na wiele z nich nie chce się nawet rzucić okiem. Poniżej znajdziecie kilkanaście rad, jak napisać dobre CV. Kierując się tymi radami każdy uzna wasze CV za w pełni profesjonalne.

Niech Twoje CV będzie wzorem dla innych, czyli niech świeci przykładem. Niech będzie perłą wśród CV. Niech wyróżnia się wyglądem, ale oczywiście w sposób pozytywny, czyli powinno być:
schludne,

  • czyste,
  • bezbłędne,
  • jednolita czcionka,
  • tekst odpowiednio sformatowany,
  • logicznie ułożona treść,
  • treść zamieszczona na białym papierze (chyba, że Twój zawód należy do kategorii artystycznych, wtedy możesz poszaleć z kolorem i wyglądem CV),
  • nie więcej niż 2 strony A4.

Odświeżaj systematycznie swoje CV

Odświeżaj systematycznie nie tylko wygląd swojego CV, ale również zawarte w nim dane oraz zdjęcie.
Im więcej zdobywasz doświadczenia, tym mniej potrzebne Ci wymienianie w CV rzeczy, które może były pomocne przy szukaniu pierwszej pracy, ale teraz są już mało potrzebne i tylko zaśmiecają Twój wzór CV.  Ważne jest również umieszczenie aktualnego zdjęcia w CV, jeśli już zdecydujesz się je dodać. Inaczej pracodawcy mogą być zdziwieni, że zamiast długowłosego szatyna po 20 zobaczą na rozmowie kwalifikacyjnej szpakowatego mężczyznę po 30.
Zwracaj uwagę na najnowsze trendy pisania CV. Im nowszy, bardziej aktualny i świeży wygląd CV, tym lepiej. Oznacza to, że jesteś na czasie, a nie zatrzymałeś się w poprzedniej epoce.

Słownictwo w CV

Pamiętaj o tym, by zawsze używać odpowiednich wyrażeń na określenie czynności, obowiązków oraz nazw zawodów. Szczególnie zwróć na to uwagę, gdy piszesz CV w języku angielskim. Niektóre zawody brzmią zupełnie inaczej w języku angielskim lub zupełnie inaczej się je tłumaczy. Taka samo dzieje się w przypadku słów oznaczających wykształcenie, oceny itp.  Zapraszam do działu dotyczącego słownictwa na stronie: www.cvpoangielsku.com.pl, gdzie odnajdziesz pomocne słownictwo, a także gotowe wzory CV po angielsku.

Twój wzór CV powinien przyciągać wyglądem

Na każde ogłoszenie o pracę przychodzi wiele CV. Często wysyłają je osoby o podobnych lub tych samych kwalifikacjach, szczególnie ciężko się wyróżnić, gdy jest się studentem lub absolwentem i nie ma się zbyt dużego doświadczenia na koncie. Jedynym ratunkiem jest wtedy wzorcowe CV. Powinno przyciągać uwagę, być nie przeładowane zbędnymi szczegółami , czytelne i przejrzyste. A może stworzysz ciekawy wzór? Olśnisz przyszłego pracodawcę wspaniale napisanym CV w języku obcym np. CV w języku angielskim?

Nie kłam kochanie w swoim CV

Nigdy, pod żadnym pozorem nie umieszczaj w CV nieprawdziwych informacji. Kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw. Wiadomo, że bardzo łatwo napisać nieprawdę, potocznie mówi się, że papier wszystko przyjmie. Jednak rekruter nie wszystko przyjmie i pozostanie wstyd, hańba i niesmak. Lepiej napisać mniej, a prawdę, co zawsze stawia Cię w dobrym świetle.

Zatytułuj CV

Gdy wysyłasz aplikację mailem, a tak to się najczęściej odbywa w dzisiejszych czasach, musisz go odpowiednio zatytułować najlepiej używając następującej kolejności słów: imię i nazwisko, nazwa stanowiska, nr oferty. Gdy załączasz CV nazwij je: imię i nazwisko, CV  i w jakim języku jest to CV.

Mam nadzieję, że tych kilka rad okaże się pomocą dla wszystkich piszących CV.
Jeśli uważacie, że coś istotnego pominęłam napiszcie do mnie na adres: kontakt@cvpoangielsku.com.pl.
Z chęcią zapoznam się z Waszymi opiniami i sugestiami.

Podobne artykuły: