Właściwy typ i wzór CV

W ostatnich latach toczone są często spory, w kwestiach tego czy wzór cv powinien obejmować jedną, czy dwie strony i jaką formę powinno mieć CV. Z obserwacji rynku pracy wynika, iż CV powinno mieć dwie strony, w szczególności kiedy kandydat na dane stanowisko ma już pewne doświadczenie zawodowe, powinien wybrać dwustronicowy wzór cv. Kolejnym krokiem przy konstrukcji skutecznego szablonu CV jest wybór typu życiorysu, jaki wyślemy potencjalnemu pracodawcy. Standardowo na rynku pracy funkcjonują trzy typy wzorów CV, tj.: chronologiczny, funkcjonalny i mieszany wzór CV. 

Chronologiczny wzór CV

Chronologiczne CV jest najbardziej tradycyjnym i najszerzej stosowanym szablonem CV. Ten typ CV przestawia  ścieżkę twojej pracy oraz edukacji krok po kroku  i jest idealny, jeżeli spędziłeś(-aś) w tym samym sektorze większość Twojego aktywnego życia zawodowego, stopniowo pnąc się coraz wyżej w hierarchii oraganizacyjnej.

Użyj chronologicznych wzorów CV w następnych sytuacjach:

    * Jeżeli stale rozwijałeś się w jednym kierunku i szukasz awansu lub lepszych warunków zatrudnienia.
    * Jeżeli nie masz żadnych przerw w twojej historii pracy.
    * Jeżeli chcesz bardziej podkreślić to, gdzie pracowałeś niż to, co osiągnąłeś.
    * Jeżeli pozostajesz w tym samym sektorze.

Funkcjonalny szablon CV

Wzór CV funkcjonalnego, tj.opartego na umiejętnościach, stosowany jest, gdy wolisz skupić się na umiejętnościach i osiągnięciach, bez względu na to gdzie i kiedy je nabyłeś. Taki szablon CV jest przydatny, jeżeli masz przerwy  w Twojej karierze zawodowej  lub jeżeli chcesz zmienić karierę zupełnie.

Używaj funkcjonalnego wzoru CV w następnych przykładach:

    * Jeżeli chcesz zmienić branżę.
    * Jeżeli masz przerwy  w twojej historii pracy z powodu wychowywania dzieci, choroby lub jakiś innych powodów.
    * Jeżeli masz mało doświadczenia, ponieważ dopiero co skończyłeś uczelnię.   
    * Jeżeli chcesz pokazać przyszłemu pracodawcy, że posiadasz odpowiednie umiejętności do pracy, chociaż nie masz doświadczenia w tym polu.

Chronologiczno-funkcjonalny wzór CV

Chronologiczno-funkcjonalny wzór CV jest połączeniem obu powyżej opisanych typów. Połączenie CV powinno zostać użyte, kiedy chcesz podkreślić zarówno umiejętności, jak i osiągnięcia razem z twoją imponującą historią pracy i edukacji. Twoje umiejętności i osiągnięcia powinny być wymienione najpierw, a następnie poparte Twoim doświadczeniem zawodowym i edukacją. Taki wzór cv będzie z pewnością bardzo imponującym dokumentem.

Zastosuj mieszany wzór CV gdy: 

    * Chcesz pokazać, że posiadasz właściwe umiejęteności i potrafisz je wykorzystać w pracy 
    *  Chcesz podkreślić umiejętności, których ostatnio nie wykorzystywałeś.
    * Użyłbyś chronologicznego wzoru CV, ale chcesz również zwrócić uwagę na Twoje umiejętności. 
    * Startując na kierownicze pozycji.   
    * Masz mnóstwo doświadczenia w danym zakresie.

Zanim wyślesz swoje CV do pracodawcy, przeanalizuj dokładnie który wzór CV i typ będzie dla Ciebie właściwy, w końcu do tego zależy Twoja dalsza kariera.
 

Podobne artykuły: