Zdjęcie w CV

Według najnowszych wytycznych i trendów dotyczących pisania CV, najnowocześniejsze i najbardziej prestiżowe wzory CV nie powinny zawierać zdjęcia. Niemniej jednak większość pracodawców zaznacza w swoich ofertach, aby przesyłać CV ze zdjęciem.

Dlaczego umieszczamy zdjęcie w CV?

Wiadomo, że większość ludzi chce wiedzieć, jak wygląda osoba, która przyjdzie do nas na rozmowę.
Z drugiej zaś strony nasz wygląd może do nas zrazić pracodawcę. W wielu przypadkach wygląd przyszłego pracownika nie powinien mieć znaczenia, ale w wypadku zawodów takich jak: sekretarka, przedstawiciel handlowy – odpowiedni, czyli schludny i miły wygląd ma znaczenie.

Zalety i wady zdjęcia we wzorze CV

Są jednak 2 strony medalu. Swoim zdjęciem możesz zachęcić lub zniechęcić pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną – wybór zależy od Ciebie. Jeśli na zdjęciu będziesz wyglądał bardziej atrakcyjnie niż w rzeczywistości, to pracodawcę może spotkać rozczarowanie.  W przeciwnym zaś przypadku może być mile zaskoczony. Zamieszczając zdjęcie  w CV możesz być pewnym, iż rekruter/pracodawca pierwsze, co zrobi, to spojrzy właśnie na zdjęcie i dokona już wstępnej oceny Twojej osoby. Dopiero potem będą liczyły się Twoje umiejętności i kwalifikacje.  Z drugiej zaś strony Twój wygląd może tak zainteresować pracodawcę, że Twoje niedociągnięcia w wykształceniu czy nie do końca spełnianie wymogów koniecznych do uzyskania danej pracy może przestać być barierą nie do przejścia.

ZDJĘCIA Z WAKACJI TYLKO DLA PRZYJACIÓŁ

Pamiętaj, że jeśli zamieszczasz swoje zdjęcie w Curriculum Vitae musi to być zdjęcie profesjonalne, zrobione specjalnie do CV. Powinno przedstawiać twarz z jak najlepszej strony oraz fragment ubioru widoczny na zdjęciu powinien być strojem służbowym: biała bluzka, żakiet, marynarka itp. W żadnym wypadku nie wysyłaj fotki z imprezy z kumplami czy wieczoru panieńskiego z koleżankami. Jeśli pracodawcę/rekrutera będą interesowały tego typu zdjęcia, pewnie z chęcią odwiedzi Twój profil na Naszej-Klasie lub Facebook’u. Tylko w przypadku miejsc pracy wymagających kreatywności, artystycznego ducha sprawdzą się bardziej oryginalne zdjęcia. Niemniej jednak muszę być one w pełni profesjonalne i estetyczne.

CIĘŻKIE ZDJĘCIE W CV po angielsku

Obecnie najpopularniejszą formą przesyłania CV jest droga elektroniczna. Wysyłając CV na maila pamiętaj, by nie miało ono więcej niż  100 kb. Najlepiej oczywiście w formacie PDF.

Podobne artykuły: