ŻYCIORYS

Życiorys – czym tak naprawdę jest? W słownikowych definicjach możemy przeczytać mało wylewne definicje. Życiorys najczęściej definiuje się jako: biografię, opis życia i działalności, historię życia czy Curriculum Vitae (CV). Takie definicje niewiele mówią i właściwie nie wnoszą nic do tematu. Jak więc nie pogubić się w gąszczu tych określeń? Drogi czytelniku znalazłeś się we właściwym miejscu aby temat życiorysu uporządkować raz na zawsze.

Wróćmy więc do pytania głównego. Czym jest życiorys?

Życiorys jest chronologicznie uporządkowanym opisem przebiegu dotychczasowego życia człowieka, najczęściej wiążący się z podaniem dat i związanych z nimi istotnych faktów oraz wydarzeń.

Jak więc odróżnić go od Curriculum Vitae oraz biografii? Odpowiedź jest prosta – tych pojęć nie powinno się porównywać tak samo jak nie powinno się porównywać drzewa z dębem. Otóż zarówno biografia jak i Curriculum Vitae są specyficznymi formami życiorysu. Biografia jest rozbudowaną i opisową, a często nawet fabularną formą życiorysu natomiast Curriculum Vitae jest formą mocno sformalizowaną, rządzącą się pewnymi prawami oraz służącą jednemu określonemu celowi jakim jest zainteresowanie swoją osobą pracodawcy.

Wniosek nasuwa się jeden życiorys jest jedynie kategorią pod którą kryje się wiele różnych form literackich oraz formalnych pism. Skąd więc to zamieszanie i mylenie pojęć? To proste. Potocznie przez życiorys określa się Curriculum Vitae (CV), często nazywanym życiorysem zawodowym.

Na łamach naszego serwisu pisaliśmy już wcześniej, ale uważam, że warto w tym miejscu przypomnieć jakie podstawowe informacje taki życiorys zawierać powinien. Jak już wcześniej wspomniałem powinny w nim być zawarte najważniejsze fakty i wydarzenia z życia osoby, której on dotyczy. W zależności od przyjętej formy mogą się one zupełnie różnić, np. w CV niekoniecznie warto wspominać o faktach z życia prywatnego, o których z pewnością trzeba napisać w biografii, w której z kolei fakty z życia zawodowego nie są tak istotne jak w Curriculum Vitae. Z uwagi na profil naszego serwisu przypomnę jakie najważniejsze elementy powinno zawierać poprawne CV.

Elementy, które powinny się znaleźć w każdym CV:

  • ·         Dane personalne
  • ·         Wykształcenie
  • ·         Doświadczenie zawodowe
  • ·         Umiejętności (w tym szczególnie umiejętność posługiwania się językami obcymi)
  • ·         Zainteresowania

Jeśli masz problemy z własnym CV to zapraszam do przeczytania naszego artykułu o tym jak napisać CV. Natomiast gotowe wzory cv znajdziecie w jednym z naszych działów.

Mam nadzieję, że teraz już nikt nie będzie miał wątpliwości czym jest życiorys.